• Զբոսաշրջության կարգավորման հիմնախնդիրներ
• Տնտեսագիտական ուսմունքների էվոլյուցիա
• Տիգրանյան Վ.Ի., Համաշխարհային ֆինանսատնտե¬սա¬կան ճգնաժամը և Հայաստանը, Տեղեկատվական տեխնո¬լոգիաներ և կառավարում, N 5, 2011թ., էջ 221-226,
• Տիգրանյան Վ.Ի., Համաշխարհային ֆինանսատնտե¬սա¬կան ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի հանքարդյունաբերության վրա, Տեղեկատվական տեխնո-լոգիաներ և կառավարում, N 5, 2011թ., էջ 239-243,
• Տիգրանյան Վ., Համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի առաջացման որոշ պատճառներ, Ազգային տնտեսության մրցունակության բարձրացման հիմնախնդիրները: Գիտաժողովի նյութեր/ՀՊՏՀ:-Եր.: Տնտեսագետ, 2012, էջ 360-364,
• Տիգրանյան Վ., ՀՀ տնտեսության մակրոտնտեսական իրավիճակը նախաճգնաժամային և հետճգնաժամային ժամանակաշրջանում, Բանբեր ՀՊՏՀ, N 2(30), Տնտեսագետ հրատ.,Երևան 2013, էջ 79-94,
• Երևան քաղաքի և ՀՀ մարզերի սոցիալ-տնտեսական զարգացման հիմնախնդիրները, 2012-2013թթ. ներհամալսարանական գիտական դրամաշնորհային հետազոտություն,Եր.:<<Տնտեսագետ>> հրատարակ¬չութ¬յուն, 2014, 80 էջ, Համահեղինակությամբ,
• Տիգրանյան Վ.Ի., ՀՀ հակաճգնաժամային քաղաքականության արդի հիմնախնդիրները, Տնտեսական զարգացման քաղաքականության արդի հիմնախնդիրները ՀՀ-ում: Գիտաժողովի նյութեր/ՀՊՏՀ:-Եր.: Տնտեսագետ, 2013, էջ 864-868,
• Տիգրանյան Վ.Ի., Հակաճգնաժամային քաղաքականության արդյունքներն արտասահմանյան որոշ երկրներում և Հայաստանի Հանրապետությունում, Զարգացման ժամանակակից մարտահրավերներ: Գիտաժողովի նյութեր/ՀՊՏՀ:-Եր.: Տնտեսագետ, 2015, էջ 422-427,
• Տիգրանյան Վ., Արշակյան Հ., Զբոսաշրջության ոլորտի պետական կարգավորման հիմնախնդիրները, Գիտելիք, նորաստեղծություն և զարգացում: ՀՊՏՀ 25-րդ գիտաժողովի նյութեր,Գ 606 I/ ՀՊՏՀ: - Եր.: Տնտեսագետ, 2015, էջ 312-316,
• Ամբողջական պահանջարկի կառուցվածքային տեղաշարժերի վերլուծությունն ու կանխատեսումը ՀՀ-ում, Մենագրություն.-(տ.գ.թ., պրոֆ.Ի.Տ.Տիգրանյանի ընդհանուր խմբագրությամբ և ղեկավարությամբ).-Եր.: Տնտեսագետ, 2015թ., 212 էջ, համահեղինակությամբ,
• Տնտեսության պետական կարգավորում, Ուս. ձեռնարկ.-(Պրոֆ.Ի.Տ.Տիգրանյանի ընդհանուր խմբագրությամբ և ղեկավարությամբ),-Եր.:Տնտեսագետ, 2015, 590 էջ, Բաժին` 2.7.1, 2.7.2,2.7.3, էջ 393-401,
• Տիգրանյան Վ.Ի., Զբոսաշրջության զարգացման հնարավորությունները Հայաստանի Հանրապետությունում, Բանբեր ՀՊՏՀ, N 1 (45), «Տնտեսագետ» հրատարակչ., Երևան 2017թ., էջ 31-43,
• Տիգրանյան Վ., Հովհաննիսյան Հ., Մակրոտնտեսական զարգացումները ՀՀ-ում ԵԱՏՄ անդամակցության պայմաններում, Հայաստան: Ֆինանսներ և էկոնոմիկա, # 9-10(205-206), Երևան 2017, էջ 70-74,
• Տիգրանյան Վ., Հովհաննիսյան Հ., Ներդրումների ներգրավման ուղիները Հայաստանի Հանրապետությունում, ՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԶԱՐԳԱՑՈՒՄ. 21-րդ դարի մարտահրավերներ և հնարավորություններ: ՀՊՏՀ 27-րդ գիտաժողովի նյութեր / ՀՊՏՀ: - Եր.: Տնտեսագետ, 2018, էջ 259-265,
• Տիգրանյան Վ., Արշակյան Ի., Տնտեսության հատվածավորման հարցի շուրջ, <<Այլընտրանք>>, գիտական հանդես, 2018, Սեպտեմբեր, տպագրության ընթացքում