- Պետրոսյան Գ.Ս. «Տուրիզմի զարգացման պետական քաղաքականությունը Արցախի Հանրապետությունում» // «ВЕСТНИК РАУ» գիտական հանդես, ՀՌՀ հրատարակչություն, Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն, թիվ 3/2017։ ISSN 1829-0450։ Կառավարում և տուրիզմ, էջ 29-36
- Պետրոսյան Գ.Ս. «Ազատագրված Շուշին՝ Արցախի զբոսաշրջային մարգարիտը» // «Գիտական ընթերցումներ» («Շուշին պատմության խաչմերուկում» գիտաժողովի ժողովածու), Արցախի պետական համալսարանի հրատարակչություն, Ստեփանակերտ, Արցախի Հանրապետություն, 2017։ UDC 338.48 (479.243)։ Տնտեսություն։ Տարածաշրջանային զբոսաշրջություն, էջ 80-85։
- Պետրոսյան Գ.Ս. «Ժամանակակից զբոսաշրջությունը Արցախի Հանրապետությունում. վիճակ, զարգացում, մարտահրավերներ» // «Գիտական նշումներ» գիտական հանդես, Արցախի պետական համալսարանի հրատարակչություն, Ստեփանակերտ, Արցախի Հանրապետություն, հունվար 2018։ ՀԴԿ 38.06.01։ Զբոսաշրջություն, էջ 285-289։
- Առաքելյան Յու., Պետրոսյան Գ.Ս., Մելիք-Ադամյան Գ., Թովմասյան Ռ. «Արցախի Հանրապետության տարածքի ռելիեֆը և դրա գնահատումը» // «Գիտական նշումներ» գիտական հանդես, Արցախի պետական համալսարանի հրատարակչություն, Ստեփանակերտ, Արցախի Հանրապետություն, 2018։ ISSN 1829-4375։ Ֆիզիկական աշխարհագրություն, էջ 114-121։
- Պետրոսյան Գ.Ս., Ռիլսկայա Է.Ա., «Զբոսաշրջային ներուժի զարգացման և իրացման մեխանիզմները Արցախի Հանրապետությունում», գիտական ժողովածու՝ «Ուսանողական գիտական ամենամյա կոնֆերանս», թողարկում № 3, Երևան, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի հրատարակչություն, 2019թ.։
- Առաքելյան Յու., Պետրոսյան Գ.Ս., «ԱՀ գեոմորֆոլոգիական հուշարձանների տիպաբանությունը և դասակարգումը» // «Գիտական նշումներ» գիտական հանդես, Արցախի պետական համալսարանի հրատարակչություն, Ստեփանակերտ, ԱՀ, 2019։ ISSN 1829-4375 Ֆիզիկական աշխարհագրություն, էջ 95-101։
- Առաքելյան Յու., Պետրոսյան Գ.Ս., «Հունոտի կիրճի գեոմորֆոլոգիական հուշարձանների ուսումնասիրությունը Արցախի Հանրապետությունում զբոսաշրջության զարգացման համար» // «Գիտական նշումներ» գիտական հանդես, Արցախի պետական համալսարանի հրատարակչություն, Ստեփանակերտ, Արցախի Հանրապետություն, 2020։ ISSN 1829-4375 Ֆիզիկական աշխարհագրություն, էջ 87-95։
- Մելքումյան Ս.Կ., Պետրոսյան Գ.Ս., «Զբոսաշրջության զարգացման ներկայիս վիճակը չճանաչված երկրներում հետպատերազմյան շրջանում», հոդվածների ժողովածու, մաս 1, «Տասնյոթերորդ ամենամյա գիտական համաժողով», Եր., Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի հրատարակչություն, 2024, ISBN 978-9939-67-346-2, էջ 451-460
- Մելքումյան Ս.Կ., Պետրոսյան Գ.Ս., «Չճանաչված երկրների մշակութային վայրերի ոչնչացման սպառնալիքը Արցախի Հանրապետության օրինակով» // «Պատմություն և մշակույթ» գիտական հանդես, 2025, ISSN 1829–2771, էջ 267–274